Porodica je prva sredina u kojoj se formira i razvija dečije samopoštovanje. Kako se deca ponašaju odraz je toga kako doživljavaju sebe.Samopoštovanje nije urođeno, kakvu ce sliku o sebi dete steći zavisice od ranih poruka roditelja i sredine i ta slika se menja pod uticajem kontakata sa drugom decom i odraslima. Kako će dete videti samog sebe, najviše zavisi od roditelja, što je za njih velika odgovornost.
Sam koncept samopoštovanja može biti uznemirujući za roditelje i vršnjake nekoga ko pati od niskog samopoštovanja. Možete videti njihov potencijal, svi oko vas mogu videti njihov potencijal ali se dete oseća bezvredno i neadekvatno.
Emocije koje imamo generalno se mogu kategorisati kao pozitivne ili negativne – međutim, moramo da slušamo obe vrste emocija sa jednakom važnosti. Kada to uradimo, možemo videti kako da se naše negativne emocije razvijaju u pozitivne.
Posmatrajte vaše dete, iza svakog njegovog postupka stoji emocija. Osećanja ne možemo deliti na poželjna i nepoželjna, sve emocije su prihvatljive i normalne.
Nisko samopoštovanje može biti reakcija na školske obaveze, loš osećaj sopstvene vrednosti, osećaj drugačijeg, takmičenje sa drugima, odbacivanje ili lična nesigurnost. Nisko samopoštovanje se može podstaknuti pritiskom da rade nešto što ih izvodi iz zone udobnosti. Prisiljavanje nekoga da završi aktivnost koja ga zastrašuje može povećati osećaj niskog samopoštovanja.
Simptomi mogu uključivati:
* Potreba da se uklopi
* Poređenje sa drugima
* Negativne fraze o sebi
* Nedostatak prijatelja
* Skrivanje
* Nedostatak mišljenja
* Nemir
* Potopljena glava
* Spuštena ramena
* Uznemirene misli
* Malo osmeha / smeha
* Strah od društvenih situacija
Nisko samopoštovanje se može izraziti i kanalisati pozitivno. Evo 3 brza saveta koji će pomoći vašoj situaciji sa trenutnim efektom.
Poverenje : Recite svom detetu o sopstvenoj nesigurnosti. Uverite se da se ne oseća samo i pomozite mu da shvati da niko nije savršen. Svi moramo da naučimo da volimo i prihvatimo sebe onakvima kakvi jesmo.
Fotografija : Zalepite im fotografiju dana-trenutka kada su izgledali zaista srećni / ili fotografiju njihovog srećnog mesta pored kreveta, tako da imaju vizuelnu sliku na koju mogu da se osvrnu kada se osećaju slabo. Ovu fotografiju mogu da ponesu sa sobom gde god da se nalaze. Ovo je njihovo srećno mesto. Ova tehnika se često koristi kod odraslih kako bi im unela proleće u njihov način razmišljanja.
Kompliment svaki dan: U početku će ih to možda iritirati i smejati se sa nevericom, ali budite iskreni i recite im neku lepu reč od srca. Ako je vam ovo neprijatno, onda možete reći da je vaš prijatelj/prijateljica prokomentarisao koliko mu/joj se dopada njihova kosa - na primer.